Itinerer: KronikaRajdow.pl » Aktualności » Aktualności » Premiera Legendarnej Sierry!

Premiera Legendarnej Sierry!

Aktualności czwartek, 24 grudnia 2015 06:08

W 1992 roku Marian Bublewicz zdobył tytuł Rajdowego Wicemistrza Europy! Startował A-grupowym Fordem Sierra Cosworth 4x4. Dziś 23 lata po tym sukcesie grupa pasjonatów historii Mariana Bublewicza zaprezentowała pierwszą w historii replikę legendarnego Forda Sierra Cosworth z 49 Rajdu Polski 1992!

Marian Bublewicz po raz pierwszy wystartował tylnonapędowym Fordem Sierra RS Cosworth w 16 Rajdzie Krakowskim 1991. Cały sezon startował z Ryszardem Żyszkowskim Sierrą RS zdobywając Mistrzostwo Polski 1991. W kolejnym roku przesiadł się do czteronapędowego Forda Sierra Cosworth 4x4 przygotowanego w specyfikacji Grupy A. W sezonie 1992 trzykrotnie  wystartował starszą Sierrą RS Cosworth.


Marian Bublewicz wspólnie z Ryszardem Żyszkowskim zdobyli Fordem Sierra Cosworth 4x4 tytuł Rajdowego Wicemistrza Europy! W 49 Rajdzie Polski 1992 uzyskali podium dojeżdżając na trzecim miejscu za Niemcem Erwinem Weberem w Mitsubishi Galancie VR4 i Belgiem Robertem Droogmansem w podobnym Fordzie.

 

premiera-legendarnej-sierry-1


49 Rajdu Polski 1992 - Ford Sierra Cosworth 4x4


„W 2013 roku, po zakończeniu obchodów 20 rocznicy śmierci Mariana Bublewicza, oglądający Subaru Imprezę WRX  Grzegorz Gac stwierdził, że pomysł oklejenia tego samochodu w barwy Marlboro nie był zły, ale to nie jest rajdowy Ford Sierra Cosworth 4x4! I to było impulsem do podjęcia się takiego projektu przez Rafała Burgstedt.


Za namową Marcina Derewońko, zamienił swoje Subaru na seryjnego Forda Sierre Cosworth 4x4 z 1991 roku. Warto wspomnieć, że oryginalne nadwozie Mariana, które zakupił od Patricka Snijersa na sezon 1992, pochodziło z tego samego roku co opisywane przeze mnie auto.


Plan był jasny: budowa samochodu, który będzie przypominać samochód z 49 Rajdu Polski, eliminacji Rajdowych Mistrzostw Europy, który został rozegrany w 1992 roku. Dodam, że Marian zajął wtedy trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej tego rajdu wraz z Ryszardem Żyszkowskim i pierwsze w klasyfikacji krajowej.


W pierwszej kolejności przeprowadzono prace dotyczące nadwozia, wstawiono rozbudowaną klatkę bezpieczeństwa, kolor czarny zastąpiono białym. Zakupiono epokowe fotele Recaro, pięciopunktowe pasy Sabelt (oczywiście czerwone) oraz kierownicę OMP. Pod maską znajduje się seryjny, czterocylindrowy silnik DOHC Cosworth o pojemności 1993ccm z turbosprężarką Garrett T3. Na chwilę obecną, po kilku modyfikacjach, jednostka generuje moc 258 KM, jednak ta ilość ulegnie zmianie. Zmieniono zawieszenie na asfaltowe z możliwością regulacji, bardziej wydajny układ hamulcowy. Napęd na wszystkie koła, rozdzielony między przód i tył w stosunku 34:66.

 

premiera-legendarnej-sierry-2


2015 - Replika Forda Sierra Cosworth 4x4


Najtrudniejszym etapem w projekcie było oczywiście odwzorowanie barw. Do współpracy zostałem zaproszony w październiku tego roku. Moim głównym zajęciem było gromadzenie fotografii, filmów oraz poszukiwanie reklam sponsorów. Z tego miejsca chciałbym podziękować mojemu przyjacielowi z Olsztyna, Arturowi Kusto, który niejednokrotnie wspierał mnie w nocnych pracach i dostarczał rozmaite materiały. Jego zaangażowanie w projekt było nie mniejsze niż moje. Gdyby nie pomoc Grzegorza Chyły z Wrocławia, który zwrócił uwagę na bardzo istotne detale oraz udostępnił swoje archiwum i naklejki sponsorów tego rajdu, mielibyśmy dodatkowe miesiące pracy i trudności z ich dokładnym odwzorowaniem.


Ten samochód jest zbudowany nie tylko poprzez ogromne nakłady finansowe, lecz dzięki pasji i pomocy wielu ludzi, którzy potrafili odłożyć swoje dotychczasowe zajęcia i robić wszystko, aby magia Bubla powróciła na oesy. Projekt nie jest skończony. Prace zostaną wznowione w przyszłym roku. Właściciel planuje starty tym samochodem. W Polsce można go oglądać u Konrada Dwoiczko w Polanicy-Zdrój od 23.12.2015 do 27.12.2015 oraz w Olsztynie od 28.12.2015 do 30.12.2015 w warsztacie Marcina Derewońko. Będziemy informować Państwa na bieżąco odnośnie planów poprzez Kronikę Rajdów oraz stronę Mariana Bublewicza na Facebooku” - materiał opracował Jakub MatyjewiczGaleria - replika Replika Forda Sierra Cosworth 4x4


 


Galeria - Legendarny Ford Sierra Cosworth 4x4 na historycznych fotografiach