Itinerer: KronikaRajdow.pl

66-te urodziny Andrzeja Jaroszewicza

Aktualności niedziela, 07 października 2012 12:03
66-te urodziny Andrzeja Jaroszewicza fot. Andrzej Jaroszewicz Motorsport

Andrzej Jaroszewicz - rajdowa legenda obchodzi dziś 66 urodziny. Bez wątpienia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i barwnych postaci, którą zwykło się nazywać „Czerwony Książe”. Legendy i mity, które krążyły na Jego temat, przeszły dziś do historii.

W 1974 roku został szefem OBR FSO i jednocześnie pierwszym kierowcą zespołu fabrycznego FSO. Kierowanie ośrodkiem uznał za swój nawiększy sukces zawodowy. Jako kierowca rajdowy, początkowo startował za kierownicą Fiata 125p. W 1974 roku mając do dyspozycji dwa Fiaty 124 Abarth, jeździł w Mistrzostwach Europy. Rywalizację ukończył na podium Mistrzostw. Wraz z rezygnacją Fiata ze startów modelem 124 Abarth, zapadła decyzja o startach najnowszą Lancią Stratos, kierowaną przez Andrzeja Jaroszewicza.

Do dziś dwa egezmplarze nie przetrwały w oryginalnej formie. Jeden został rozbity  podczas rajdu Hiszpanii i skradziony w stanie wojennym Andrzejowy Jaroszewiczowi, który otrzymał rozbitego Startosa na własność. Drugi w 1977 roku na Rajdzie Polskim też został rozbity. Na podstawie tego egzemplarza powstał słynny projekt „Stratopolonez”.


Jaroszewicz był szybkim i utalentowanym kierowcą, osiągającym dobre wyniki. Startując w Polsce i za granicą nawiązywał znajomości, dzięki którym chciał wprowadzić wyścigi Formuły 1 do Polski. Po startach za kierownicą rajdowych Polonezów, w 1979 roku, zdecydował się odejść z OBR FSO i zakończyć swoją karierę sportową.


Andrzej Jaroszewicz odczuwający trudy walki z ciężką chorobą postanowił w 2011 roku aktywnie wrócić do motorsportu. Podczas wrześniowej eliminacji Classicauto Cup - Kielce II, jeździł samochodem Adama Dowgirda, repliką FSO Polonez 2000 Rally Gr. B z 1987 roku, projektem nad którym patronat medialny obejmuje KronikaRajdów. Wspólnie z żoną Alicją Grzybowską wystartował w 45 Rajdzie Żubrów za kierownicą Audi TT. Niespełna miesiąc później załoga wspólnie wystartowała w 49 Rajdzie Barbórka - Legend, za kierownicą Fiata 125p.


W 2012 roku Jaroszewicz wiązał swoje plany z Fiatem 124 Abarth CSA przygotowywanym przez Przyjaciela Tomka Jaskłowskiego. Rajdowy debiut planowany był podczas 1 Rajdu Polski Historycznego w Krakowie. Portal KronikaRajdow przyłączył się do poszukiwań sponsora i promował swój projekt „Jaroszewicz w poszukiwaniu sponsora na start!”. Na kilka dni przed startem udało się zgromadzić budżet, ale do startu Fiatem 124 Abarth CSA ostatecznie nie doszło. Jak opisuje to na swoim facebookowym profilu Jaroszewicz: „Znalazło się wielu chętnych do pomocy, jednak byli i tacy dla, których na pierwszym miejscu były inne wartości poza sportowymi.” - fragment komentarza.


Jaroszewicz otwierał Start Honorowy i ostatecznie wystartował w 1 Rajdzie Polski Historycznym w Krakowie, za kierownicą współczesnej, seryjnej Hondy Civic. Jak relacjonował, był zachwycony samym rajdem, oraz miał wielką frajdę z jazdy, gdyż nie jechał na regularność, tylko dla przyjemności. Obecnie trwają przygotowania do startu w międzynarodowym 46 Rajdzie Żubrów, który zostanie rozegrany w dniach 9-10.11.2012